Кровоносна система

567 товарів

Як класифікують препарати, що впливають на систему крові

Захворювання крові — небезпечні патологічні процеси, які характеризуються ураженням клітинних елементів крові або плазми. Причини аномального порушення в роботі органів кровотворення до кінця не вивчені, але встановлені деякі сприятливі фактори, до яких належать:

  • травми хребта та кісток;
  • спадковість;
  • радіаційне опромінення;
  • тривала лікарська терапія;
  • дефіцит деяких мікроелементів.

Підставою для призначення препаратів для кровоносної системи є дані гематологічних досліджень. Ліки для органів кровотворення випускаються у вигляді таблеток, капсул, ін'єкційних розчинів, засобів зовнішнього застосування.

Види

Згідно з міжнародною системою класифікації ATX, затвердженою Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я, до переліку препаратів для органів кровотворення та крові (список В) входять наступні ліки:

  1. Антикоагулянти. Перешкоджають утворенню тромбів і згустків в кров'яному руслі. Дія активної речовини направлена на придушення процесу згортання крові. Підставою для призначення лікарських засобів цієї групи є зниження кількості природних антикоагулянтів, що виробляються в організмі людини (антитромбін, антитромбопластин, інгібіторів самозборки фібрину).
  2. Гемостатики. Група препаратів призначена для відновлення функціонування системи крові та включає:
  • ліки, що прискорюють згортання крові (коагулянти);
  • засоби, що знижують проникність судинних стінок;
  • інгібітори фібринолізу (пригнічують синтез тромбоцитів).

Гемостатики місцевого застосування призначені для зупинки судинних зовнішніх кровотеч та використовуються в стоматології, травматології, невідкладній хірургії. Препарати випускаються у вигляді плівок, сіток, губок, порошків, які наносяться на область кровотечі.

        3. Антианемічні препарати. Засоби, що усувають дефіцит еритроцитів і піднімають рівень гемоглобіну в крові. Ця група ліків містить залізо, вітамін В12 та фолієву кислоту.

        4. Плазмозаміщувальні та перфузійні розчини. Це група рідких препаратів для лікування захворювань кровотворних органів і крові, вводиться внутрішньовенним способом для поповнення організму рідиною та поживними речовинами, а також для стимуляції діяльності серця, купірування інтоксикації, підвищення осмотичного тиску. Виходячи з властивостей розчинів, розрізняють гемодинамічні, дезінтоксикаційні склади та регулятори водно-сольового балансу.

Окрема категорія ліків, які впливають на склад крові та процес кровотворення, — цитостатики та гормональні засоби, які призначаються в складі курсів хіміотерапії при злоякісних захворюваннях кісткового мозку. При зараженні крові (сепсисі) показані сильні антибіотики, протимікробні та протизапальні засоби в складі інтенсивної терапії.